BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

- ÖMER BEHMEN

ALİYA'NIN DAVA ARKADAŞI ÖMER BEHMEN

Bosna-Hersek`in bilge kralı Aliya İzzetbegoviç`in en yakın çalışma arkadaşı, Bosna-Hersek Cumhuriyeti(BİH) eski İran Büyükelçisi ve Genç Müslümanlar[Mladi Muslimani] Teşkilatı Genel Başkanı Ömer Behmen, 23.04.2009'da evinde vefat etti. Yaklaşık iki yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm olan ve Ömer Behmen, vasiyeti doğrultusunda, Mostar şehrinde kılınan cenaze namazı sonrasında bu şehirde toprağa verildi.

 

Genç Müslümanlar [Mladi Muslimani] Teşkilatı Genel Başkanı Ömer Behmen, 9 Ocak 2007 günü akşam saatlerinde, Sırp asıllı bir kişinin geri geri gelerek çarpması sonucu geçirdiği bir trafik kazasında ağır yaralanmıştı. Kırmızı ışıkta duran bir aracın geri manevra yapması ile meydana gelen kazada yaralanan Behmen, Kosevo Devlet Hastanesi kaldırılmıştı. Uzun bir dönem yoğun bakım servisinde müşahede altında tutulan Ömer Behmen`i doktoru haricinde kimsenin görmesine izin verilmemişti. Kaza sebebiyle bir gözünü kaybeden Ömer Behmen, yaklaşık iki senedir tekerlekli sandalyede yaşamını yürütüyordu.

İki dönemdir Genç Müslümanlar Teşkilatı Genel Başkanlığı`nı yürüten Ömer Behmen, savaşın en şiddetli olduğu dönemlerde bile Aliya İzzetbegoviç`in yanından ayrılmamış ve bağımsız Bosna-Hersek devleti için mücadele etmişti. Savaş sonrasında da mütevazı hayatına devam eden Ömer Behmen, Bosna-Hersek`te İslami çalışmalar yapan ve muhtaçlara yardım dağıtan Genç Müslümanlar Teşkilatının Genel Başkanlığını yürütüyordu. Genç Müslümanlar Teşkilatı, Sırpların savaş sırasında yıktığı ya da tahrip ettiği camilerin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi ve yardıma muhtaç Boşnak Müslümanların hayatlarını devam ettirebilmeleri başta Saraybosna ve Mostar olmak üzere Bosna-Hersek`in her bir köşesinde faaliyetlerde bulunuyor.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 382 ziyaretçi çevrimiçi