BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - TARİHİ SARAYBOSNA MEVLEVİHANESİ YENİDEN İNŞA EDİLDİ

- TARİHİ SARAYBOSNA MEVLEVİHANESİ YENİDEN İNŞA EDİLDİ

E-posta Yazdır PDF

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Konya Selçuklu Belediyesi işbirliğiyle yeniden inşa edilen Tarihi Saraybosna Mevlevihanesi’nin açılışı Saraybosna’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarihi Saraybosna Mevlevihanesi’nin açılışı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından gerçekleştirildi. Konya Selçuklu Belediyesi ve Saraybonsa Stari Grad Belediyesi arasındaki kardeş belediye protokolü kapsamında gerçekleşen Tarihi Saraybosna Mevlevihanesi’nin Yeniden İnşası Projesi sonrasında TİKA’nın proje yürütücüsü olarak dâhil olduğu işbirliğiyle söz konusu proje kısa sürede tamamlandı. 1462 yılında Sancak Beyi İshak oğlu İsabey tarafından inşa edilen kendisine ait vakıfname çerçevesinde uzun yıllar Saraybosna’nın dini, kültürel ve sosyal hayatına hizmet eden İsabey Zaviyesi adıyla da bilinen Saraybosna Mevlevihanesi daha önce Saraybosna Milli Kütüphanesi yakınında Bentbaşı (Bembaşa) mevkiinde yer alıyordu.

1659 yılında Saraybosna’yı ziyaret eden Evliya Çelebi, Mevlevihane ve civarını cennet bağı gibi bir mekân olarak tasvir etmişti. 1683-1699 Osmanlı Avusturya Savaşı sırasında 1697 yılında Prens Eugene komutasında şehre giren Habsburg ordusunun ateşe verdiği Saraybosna’da yanan yüzlerce bina gibi Saraybosna Mevlevihanesi de önemli ölçüde tahrip oldu. 1781 yılında Bosna Valisi Vecihi Paşa eliyle yeniden inşa edilerek Mevlevihane’ye bir cami de ilave edildi. Yugoslavya döneminde 1957 yılında yıkılan Mevlevihane binası bu gün Selçuklu Belediyesi ve TİKA’nın işbirliğiyle uygulanan proje kapsamında yeninden inşa edildi. Kaynak: TİKA

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 471 ziyaretçi çevrimiçi