BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKANLARDA OSMANLI ESERLERİ Balkanlarda Osmanlı Camileri - BOSNA-HERSEK'DEKİ OSMANLI CAMİLERİ

- BOSNA-HERSEK'DEKİ OSMANLI CAMİLERİ

    
Ali Paşa Camii - Bosna                                        Ferhadiya Camii - Bosna
Ali Paşa Camii: 1561 1560 yılları arasında Budin beyler beyi Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan camii klasik İstanbul stilini yansıtmaktadır. Bir büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Hemen yanında Avusturya Macaristan imparatorluğuna karşı isyan etimiş boşnak şehitlerin türbeleri bulunmaktadır. Gene yakınındaa inşaa edilmiş olan Ali Paşa köprüsü ise günümüze ulaşamamıştır.
Ferhadiya Camii: Ferhad bey tarafından 1562 yılında yaptırılmıştır. 1 büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Küçük kubbelerden aşağı avluya sarkan çatısı ise 1917’de kaldırılmıştır. klasik osmanlı mimarisinde inşaa edilmiş . Ne yazıkkı savaş sırasında tahribata mahsur kalmıştır.

 
Gazi Hüsrev Bey Camii -Bosna
1537 yılında Gazi Hüsrev Bey adına inşa edilmiştir. Mimarı Farsi Džem Esir Ali , vaktinde Osmanlı baş mimarıdır. Camii’nin yanında bir şadırvan bir mektep bir abdesthane , Gazi Hüsrev Beyin türbesi , Muvekithane , ve 45 metre uzunluğundaki minaresi ve saat kulesi ile , şehrin merkezi konumunda ve merkezdeki en büyük ve en kapsamlı yapıdır. 1995’ten bu yana savaşta görmüş olduğu hasar nedeniyle restarasyondadır.


Hünkar Camii - Bosna Hersek
1457’de Isa bey tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’a armağan olarak yapılmıştır. Yanında, Saraybosna’ya isim veren Saray , bir köprü,bir Kervansaray bir han bir hamam bir değirmen bir tekke ve çeşitli dükkanlarla birlikte büyük bir kompleks halinde inşa edilmiştir. Bugunkü Halini ise 1566’da Kanuni Sultan Suleyman zamanında -çeşitli eklemeler suretiyle - almıstır.
Sultan Abdülmecid Zamanında kopleks yeniden inşa edilmiş, bir kütüphane ilave edilmiş ve tekke genişletilmiştir. Komplekse 1912’de birde Ulema meclisi eklenmiştir. 
Koski Mehmet Paşa Camii - Mostar / Bosna Hersek

  

Gazi Hüsrev Bey Camii- Saraybosna

 

Haci Aliya Camii - Pocitel koyu-Bosna Hersek 

 

 

Karagozbey Camii - Mostar Bosna Hersek

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 467 ziyaretçi çevrimiçi