BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

- MAKEDONYA'DAKİ OSMANLI CAMİLERİ

BALKANLARDA Osmanlı Camileri

 


  
Alaca Cami - Kalkandelen-Makedonya
Makedonya`nın Kalkandelen şehrindeki 6 asırlık tarihi Alaca Camii, mimarisi ve süslemeleri ile Osmanlı dönemini yansıtan benzersiz Türk eserlerinden biri. Osmanlı Barok stilini temsil eden bu tarihi cami, iç ve dış süslemeleri ile diğer camilerden farklı bir görüntü çiziyor. 15`inci yüzyılda inşa edilen cami, 17`nci yüzyıl sonlarında Kalkandelen`de meydana gelen yangında büyük hasar görmesi üzerine ve 1833 yılında mutasarrıf Abdürrahim Paşa tarafından onarıldı. Alaca camiinin en çok dikkat çeken özelliği, duvarlarındaki rengarenk canlı motifler. Caminin dış cepheleri dörtgen şeklinde renkli kalem işleriyle süslü. İç dekorasyonda ise benzerine rastlanmayan, Osmanlı döneminin şehirleri ile Mekke manzaraları yer alıyor.
ÜSKÜP CAMİLERİ
14. yüzyılın sonlarında ve 15. yüzyılın ilk yarısında Üsküp’te o zamana kadar görülmemiş inşaat faaliyetleri gerçekleşmeye başlamıştır. Kısa bir zaman dilimi içerisinde Vardar nehrinin sol yakasında dillere destan bir şehir kurulmuştur. İlk camilerin temelleri 15. yüzyılın ilk yarısında atıldı. Sultan Murat II camii bu dönemde inşa edilen en görkemli dini yapılardan biriydi. 1436 tarihini taşıyan ve orijinal haliyle kubbeli bir eser olan cami, tarih boyunca üç yangın, iki büyük depreme, dört savaş geçirdiğine karşın, halen ayaktadır ve müslüman kardeşlerimize hizmet etmektedir. Selvi boylu minaresiyle ve avlusundaki saat kulesiyle gözleri kamaştıran caminin arka cebhesinde Beyhan Sultan, sol cebhesinde de Dağistanlı Ali Paşa’nın medfun olduğu iki türbe bulunmaktadır. Sultan Murat II camii tamamlanır iken temelleri yeni atılan İshak Bey camiinin yapımı başlamıştır. Cami iki yıl sonra tamamlanarak 1438 yılında ibadete açılmıştır. Üsküp fetihlerinden Paşa Yiğidin oğlu olan İshak Bey kentin tarihinde çok önemli ber yer almaktadır. Medresesi, zaviyesi, bir de hamamı vakfedilen caminin duvarları alacalı çiçek motifleriyle süslü olduğu için, halk camiye Alaca camii adını yakıştırmıştır. 1963 depreminde nasibini alan cami onarılmış, namaza açık ve gayet iyi vaziyettedir. Üsküp’ün tarihine damga vuranlar arasında İsa Bey’in adı büyük harflerle yazılmıştır. Üsküp hakkındaki meşhur Vakıfname’yi yazan İsa Bey, İshak Bey’in oğludur. Taş köprünün sağ tarafında, hemen köprü başında Karlızade mehmed Bey tarafından 1494 yılında yaptırılan Burmalı Camii, ayrı bir hikayedir. Üstü üç beşik tonozla örtülü olan, minaresi burma taştan örülen cami 1925 yılına kadar ancak ayakta durabilmiştir.Zamanın Sırp rejimi tarafından yıktırılarak, yerinde askeri bir mahvil yaptırılmıştır. Caminin yıkımı Türk İslam eserlerine vurulan en ağır darbelerden biri olarak tarihe girmiştir. Caminin kimi kalıntılarına (kimi sutunları)bugün bile kent parkında rastlamak mümkündür. Kitabesi kayıptır.

15. yüzyılın sonlarında inşa edilen Mustafa Paşa camii ve 16. yüzyılın hemen başlarında yaptırılan Yahya Paşa camii Osmanlı idaresinin zirve dönemlerine rastlamaktadır. 1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa camii, bu topraklardaki Türk mimarisinin nekadar yüksek bir aşamaya ulaştığını gözler önüne seren en güzel örneklerden biridir.  1503 ylında Üsküp’te daha bir muazzam kubbeli cami inşa edildi. Sultan II Beyazit’in damadı Yahya Paşa Balkanların o zamana kadar en yüksek minareli camiini inşa ederek, 16. yüzyılın başında meydana gelen Türk İslam eserlerine damgasını vurdu. Üsküp’te paşalar ve beyler yanı sıra hanımefendiler de hayrat bina etmişlerdir. Yahya Paşa’nın kızı Hani Hatun Üsküp’ün meşhur Hacı Şeyh Meydanlığında Hatuncuklar adında çok güzel kubbeli bir mahalli cami inşa etti. Bu camide ilk başta sadece kadınların namaz kıldığı rivayet edilir. Yaklaşık yüz senedir enkaz olarak duran oysa geçenlerde temelinden onarılan bu cami şimdi artık o eski şan ve şöhretine kavuştu.

 
Üsküp - Mustafa Paşa Cami

 
Üsküp Murat Paşa - Çarşı Merkez Cami

 
Üsküp-Sultan II. Murat Camii ve Saat Kulesi

 
Üsküp İsa Bey (Alaca) Camii

 
Üsküp İshak Bey Camii

 
Üsküp Yahya Paşa Camii

 
Yıkılan Üsküp BURMALI camii

  
Pirlepe Cami - Makedonya   

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 326 ziyaretçi çevrimiçi