BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN İNCİLERİ - TİRAN - ARNAVUTLUK

- TİRAN - ARNAVUTLUK

Tiran halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman. Komünizm sonrası kente Katolik ve Ortadokslar da geldi. Tiran, Bektaşiliğin Avrupa’daki merkezi konumunda. Kentin bu çok kültürlü yapısı, pek çok cami ve kiliseyi görebilmenizi sağlıyor. Bunların başında gelen Ethem Bey Camii 1789’da yapılmaya başlandı, 1823’te tamamlandı. Komünist dönemde kapalı kalan cami 1991’de tekrar açıldı. İskender Meydanı’nın en güzel yapıları arasında yer alıyor. Kentteki diğer dini yapılar arasında bulunan Kaplan Paşa Türbesi, 19. yüzyılın başında Kaplan Paşa için inşa edildi. Sekiz Sütunlu Türbe, Bilinmeyen Partizanlar Anıtı’nın karşısında yer alıyor. Dajti yolu üzerindeki Bektaşi Tekkesi’nde üç önemli dedenin türbesi bulunuyor.

Kentin tarihinde önemli yeri olan Bizans İmparatorluğu’nun bazı izleri bugün de görülebiliyor. İmparator Justinian tarafından inşa ettirilen Petrela Kalesi’nin duvarları İS 500 yılında yaptırıldı. Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan kale Tiran’ın 15 kilometre güneybatısında, Elbasan yolundaki Farka Köprüsü’nden sonra bulunuyor. İskender Meydanı’nda Ethem Bey Camii’nin yanında yer alır. 1821-1822 yılları arasında Ethem Bey tarafından inşa edilen kule 1928’de genişletildi. Tiran’ın sembolü kuleye çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edildiği bilinen Taner Köprüsü, 1999’da İşkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı kent merkezindeki diğer ziyaret noktaları.

Kent müze ve parklar bakımında alabildiğine zengin. Kentin güneyindeki Büyük Park (Park u i Madh) dinlenme ve piknik alanı. Botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi ziyaret edilebilir. Parkın içinde birçok heykel ve anıt bulunuyor. Parkın güneyinde Tiran Gölü var. Hafta içi açık olan Arkeoloji Müzesi’nde ülke genelinde çıkarılan buluntular sergileniyor. İskender Meydanı’nda yer alan müzede Arnavutluk tarihi fotoğraf ve resimlerle anlatılıyor. Her iki müzenin de giriş ücreti 100 lek. Tiran’ın 25 kilometre batısında yer alan Dajti Milli Parkı’na yarım saate ulaşılabiliyor. Parkta trekking parkurları ve piknik alanları mevcut.

Tiran’ın 47 kilometre kuzeyinde yer alan Kruja antik kenti, Bizanslıların inşa ettiği kalesiyle ünlü. Tiran’da otobüsle dört saat mesafedeki Berat “bin pencereli kent” olarak da anılıyor. Tarihi cami ve kiliseleri, taş ve ahşap evleriyle birlikte ülkenin en güzel yerleşimlerinden. Bir başka yakın ziyaret noktası Skutari Gölü kıyısına kurulu İşkodra. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, ortaçağ köprüsü ve kalesiyle görülmeye değer kente Tiran’dan otobüsle 2,5 saatte ulaşılabiliyor.

KÜLTÜR ve EĞLENCE
Tiran, aynı zamanda Arnavutluk’un kültür başkentidir. Kentte sayısız kültürel bina, kongre sarayı, kültür sarayı, devlet opera ve balesi, ulusal kütüphane bulunuyor. Bunun yanında ulusal tarih müzesi, arkeoloji müzesi, ulusal sanat galerisi, uluslararası kültür merkezi, halk kültür sergi salonu ve doğa bilimleri müzesi önemli kültürel alanlarından. Kentte gençler ve orta yaşlıların uğrak yeri, Batı tarzı kafe-barlar. Akşamları kent halkı bu bulvar kahvelerinde vakit geçiriyorlar. Daha geç vakitlerde ise Tiran’ın eskiden komünist parti yöneticilerinin kaldığı yasak bölge denilen semtindeki barlar revaçta.  Mekânlarda canlı müziğe sık sık rastlanıyor. Caz kulüpler canlı müzik dinlemek için ideal. Elektronik müzik yapan barlarda ise DJ performansları sergileniyor.

YEME İÇME
Arnavutluk mutfağı Türk mutfağına çok benziyor.  Örneğin bizim güvece benzer bir yemekleri var; tek farkı içine kaşar koyulması. Buna kiremit kebabı deniyor. Börek tatlısı adı verdikleri tatlı da baklavaya benziyor. Patlıcanlı Arnavut salatası da, yoğurt ve patlıcanlı lezzetli bir yemek. Türk restoranı Sofra kentin ünlü lokantaları arasında yer alıyor.

Kaynak: www.thy.com.tr

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 475 ziyaretçi çevrimiçi